Достапни линкови

ЕУ:разговорите со Иран фокусирани на нуклеарната програма


Европската унија ја поздравува декларацијата што ја донесе Иран според која земјата е подготвен да се врати на дијалог за нуклерната програма, соопшти одговорната за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон. Изјавата на Ештон е одговор на писмото на иранскиот преговарач во ОН за нуклерана програма Саед Џалили во кое наведува дека разговорите може да продолжат во септември. Ештон изјавила дека во фокусот на разговори со Иран ќе биде нуклеарната програма , но дека може да се разговара и за други работи.
XS
SM
MD
LG