Достапни линкови

Оценка за независноста на Косово на 22 јули


Меѓународниот суд за правда на 22 јули ќе го објави своето советодавно мислење за тоа дали едностраното прогласување на независноста на Ксово во 2008-та е во согласност со меѓународното право, соопштиле денеска од судот во Хаг. Косово како независна држава го признаа 69 држави, вклучувајќи ги САД и повеќето земји членки на ЕУ . Србија ја отфрла независноста на Косово , и затоа Белград случајот до изнесе пред меѓународниот суд.
XS
SM
MD
LG