Достапни линкови

Да се носат или не вратоврски во Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад наиде на проблеми со конзервативниот свештеник Ахмад Катами околу тоа дали да им се дозволи на мажите да носат вратоврски . Aјатолахот Ахмад Катами изјави дека тој и многу верски достоинственици веруваат дека не треба да се носат врски и дека тоа не е дозволиво во Исламската република На вратоврската се гледа како на симбол на западната култура. Ахмадинеџад изјави дека не гледа ништо лошо во носењето на вратоврски.
XS
SM
MD
LG