Достапни линкови

Мотаки:САД да му дозволат на научникот да ја напушти земјата


Министерот за надворешни работи на Иран Манучер Мотаки побара Соединетите држави да му дозволат на иранскиот нуклеарен научник да ги напушти САД. Техран се сомневаше дека научникот е киднапиран од ЦИА. Тој привремено најде засолниште во пакситанската амбасада во САД. Соединетите држави негираат дека имаат некаква поврзаност со исчезнувањето на научникот. Иран и САД ги прекина дипломатските односи во 1979 година, по Исламската револуција
XS
SM
MD
LG