Достапни линкови

Рекорден трговски дефицит во САД за 18 месеци


Трговскиот дефицит на Соединетите држави во мај достигнал највисоко ниво во последните 18 месеци а увозот на стари автомобили, компјутери и облека го надминал извозот на американска стока и услуги. Секретаријатот за трговија соопштува дека трговскиот дефицит пораснал за 4, 8 проценти и достигнал 42, 3 милијарди долари, што е највисоко ниво од ноември 2008-та. Аналитичарите стравуваат дека американскиот увоз ќе се одрази на кризата во Европа.
XS
SM
MD
LG