Достапни линкови

Нова влада во Чешка


Чешкиот претседател Вацлав Клаус денеска ја наименува новата влада составена од три партии на десницата и центарот на чие чело е лидерот на Граѓанската демократска партија Петар Нечас. ,,Оваа влада го има најголемото парламентарно мнозинство во историјата на самостојна Чашка и тоа е добра основа да покрене решителни реформи,, изјави Клаус. Премиерот Нечас новата чешка влада ја опиша како влада на буџетска дисциплина и на борба против корупцијата.
XS
SM
MD
LG