Достапни линкови

Во Русија уапсен осомничен за бомбашките напади во метрото


Руските официјани лица соопштиле дека денеска уапсиле осомничен дека им помагал на бомбашите самоубијци кои го нападна метрото во Москва, при што загинаа 40 луѓе. Човекот кој денеска е уапсен е осомничен дека обезбедувал превоз и сместување на двете жени кои
се разнесоа во московското метро. Осомничениот го уапсиле во Дагестан. Властите исто така соопштуваа дека уапсиле и 6 жени во Махачкала, град во Дагестан, кои се обвинети дека посетувале обуки за самоубиствени напади. Групите за човекови права велат дека руските офицери често обвинуваат невини цивили дека се исламски милитанти.
XS
SM
MD
LG