Достапни линкови

И утре ќе се расправа за ребалансот на буџетот


Пратениците на денешната седница не се договорија за ребалансот на буџетот за 2010 со кој се предвидува ревидирање на приходите за
4, 8 милијарди денари или за 3, 3 проценти и намалување на расходите за исто толку. Собраниската расправа ќе продолжи утре. Предлогот за ребаланс го изнесе министерот за финансии Ставревски кој вели дека причина за предложениот ребаланс е приспособување на јавната потрошувачка поради намалените буџетски приходи. Пратениците од опозицијата имаа низа критики на ребалансот. Според Деловникот на Собранието, расправата по предложениот ребаланс трае три дена
XS
SM
MD
LG