Достапни линкови

Талибанците бомбите ги прават од хемиско ѓубриво


Над 75 проценти од бомбите кои ги користат авганистанските Талибанците за напад на цивили и странски војници, се произведуваат од хемиско губриво ко е забрането во таа земја, соопштуваат од авганистанското министерствот за внатрешни работи. Рачната изработка на експлозивни направи е најефтиното и наједноставното оружје кое го користат бунтовниците во деветгодишната војна во Авганистан.
XS
SM
MD
LG