Достапни линкови

Груевски се сретна со Јосиповиќ


Билатералната соработка била тема на разговорите на денешната средба на премиерот Никола Груевски со хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, кој престојува во посета на земјата. Груевски се заблагодарил за подршката која Хрватска и ја дава на Македонија во напорите за приклучување во ЕУ и НАТО. Груевски и Јосиповиќ заклучлle дека традиционалното пријателство и сојузништво меѓу двете земји треба постојано да се развиваат, особено заради фактот што имаат исти цели за стабилност и просперитет на регионот и интеграција во ЕУ и НАТО.
XS
SM
MD
LG