Достапни линкови

Тачи:Тадиќ да се извини и за жртвите во Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи му порача денеска на српскиот претседател Борис Тадиќ, дека исто како што вчера се извинил за жртвите во Сребреница, треба да дојде на Косово и да побара извинување за жртвите на војната на Косово. Тачи повторил дека Приштина сака добри односи со сите соседи, меѓу кои и со Србија и дека тие се отворени за сите разговори со Белград врзани за техничките прашања. Косовскиот премиер ја отфрил тезата за размена на границите, оценувајќи ја таа идеја како лоша.

XS
SM
MD
LG