Достапни линкови

Германски и француски министри ќе го посетат Киргистан


Министрите за надворешни работи на Германија и на Франција ќе го посетат Киргистан на 16 јули, соопштиле од кабинетот на германскиот министер. Гвидо Вестервеле и Бернард Кушнер ќе го посетат градот Ош кој беше епицентарот на неодамнешните етнички насилства во земјата. Нивната посета доаѓа пред ЕУ да одлучи дали да одговори за молбите за помош. Министрите ќе се сретнат и со претседателката на Киргистан Роза Отунбаева.
XS
SM
MD
LG