Достапни линкови

Саркози на ТВ ќе се „правда“ за скандалот


Францускиот претседател Никола Саркози денеска ќе има телевизиско обраќање во кое треба да даде објаснување за обвинувањата дека неговата претседателска кампања била финансирана со нелегални пари од најбогатата жена во Париз. Француското обвинителство минатата недела обвини дека министерот Ерик Воерт кој ја водеше тогаш кампањата примил 150 илјади евра од сопственичката на козментичката империја Л Ореал. Но Воерт негира дека примил таква донација. Одпрвин Саркози на обвинувањата гледаше како на обид да се извалка неговиот углед.
XS
SM
MD
LG