Достапни линкови

БП со трошок од 3,5 милијарди за нафтата во Мексиканскиот Залив


Енергетскиот гигант Бритиш Петролеум соопшти дека трошоците од справувањето со последиците со истекот на нафта во Мексиканскиот Залив досега изнесуваат 3,5 милијарди долари. Околу 165 милиони долари компанијата исплатила на индивидуални барања за оштета. Бритиш Петролеум е под притисок да го запре истекот на нафтата кој погоди 5 крајбрежни американски држави по експлозијата во Април.
XS
SM
MD
LG