Достапни линкови

Ирак ќе апси муџахедини


Ирачкиот суд денеска нареди апсење на 39 припадници на Народната муџахединска Организација на Иран . Портпаролот на врховниот иракчи суд изјавил дека 39-те луѓе за кои е наредено апсење му биле приврзаници на поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин. И Ирак, како и Иран и САД ја сметаат за терористичка муџахединската организација. Багдад минатата година соопшти дека сака 3.500 приврзаници на организацијата кои се прогонети и живеат во кампови на север од Багдад, да ја напуштат земјата.
XS
SM
MD
LG