Достапни линкови

Русија лансираше американски сателит


Од космодромот Бајконуру, Русија го лансираше американскиот сателит ЕкоСтар Четири , соопшти рускиот вселенски центар „Хруничев“. Руската ракета Протон- М со американскиот сателит ЕкоСтар е лансирана синоќа и по деветчасовното патување и 13 минути се наоѓа во орбитата. Сателитот чиј век се проценува на околу 20 години, ќе служи како американски оператер за телевизија, се вели во соопштението од „ Хруничев“.
XS
SM
MD
LG