Достапни линкови

Премиерот во Јапонија ја губи власта во Горниот дом


Анкетите за излезноста на изборите во Јапонија покажуваат дека владата на премиерот Наото Кан го губи мнозинството во Горниот дом на Парламентот. На денешното гласање се гледаше како на тест за 10 месечната влада на премиерот Кан. Демократската партија на Кан ја презеде власта од конзервативците по речиси 50 годишно владеење. Официјалните резултати се очекуваат утре. Но и ако не го задржи мнозинство во Горниот дом, владата се уште има мнозинство во Долниот дом на Парламентот.
XS
SM
MD
LG