Достапни линкови

Тајван бара зајакнување на врските со Кина


Тајванскиот претседател Ма Јинг Јеу ги повикал властите во Кина заедно да поработат на зајакнување на односите, по потпишувањето на важните трговоски договри. Според тајванскиот претседател тие договори се можност двете страни да му стават крај на деценискиот однос на немање верба еден во друг и да почнат да работат на заедничките инетереси. Кина и Тајван минатиот месец потпишаа трговски договори според кои ќе биде зајакната трговската размена и ќе биде укинат данокот на повеќе од 100 производи.
XS
SM
MD
LG