Достапни линкови

Абас:Обидите за преговори со Израел залудни


Палестинскиот лидер Машмуд Абас изјавил денеска дека повторниот обид за заживување на преговорите со Израел под постојаните услави бил залуден. Соединетите држави вршат притисок врз Палестинците да ги продолжат преговорите со Израелците, прекината во 2008-та година. Но Абас е настоичав да не продолжи со преговорите додека израелскиот прмиер Бенјамин Нетенјаху не се откаже од одлуката за градење на населбите. Нетенјаху ја ограничи изградбата на населбите , но изградната не е запрена.
XS
SM
MD
LG