Достапни линкови

ФИФА:без минута молк за Сребреница


Светската фудбалска репрезентација се извини што пред финалето на Светското првенство со едно минутно молчењее нама да им се оддаде почит на жртвите во Сребреница. Меќународната организација за загрозени народи побара од ФИФА пред финалниот меч меѓу Холандија и Шпанија да им се оддаде почит на жртвите. Од ФИФА жалат што тој ден се совпаѓа со апсењето и изрекувањето на казната доживотен затвор на Нелсон Мандела и на неговите соборци пред 50 години. Затоа што тој ден има големо значење за африканскиот континент, а посебно за Јужна Африка , од ФИФА нема да истакант ниту еден од тие „ужасни моменти“ на завршниот нетправар.
XS
SM
MD
LG