Достапни линкови

Брамерц:апсењето на Младиќ неопходно за кредибилитетот на ЕУ


Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц во интервју за германскиот весник Велт изјавил дека апсењето на Ратко Младиќ е неопходно за кредибилитетот на Европската Унија. Тој изјавил дека без работа на судството нема да има помирување и стабилност на Балканот, и се ќе се сведе само на теорија. Обвинителот изјавил и дека не му е јасно како на најголемите злосторници по Втората Светска војна се уште се гледа како на херои во некои земји.
XS
SM
MD
LG