Достапни линкови

Петмина повредени во трки со бикови во Шпанија


Повредени се пет луѓе во трка со бикови во Памплона, на шпанскиот фестивал Сан Фермин, соопштија локалните власти. Но ниту еден од повредените не е убоден од бик, туку се повредиел кога паднале за врем на трката. Експертите предупредуваат дека осумдневниот фестивал е опасен бидејќи има многу тркачи.Фестивалот во Памплона, на северот на Шпанија е прочуен по уличните забави и датира уште од шеснаесетиот век и секоја година учествуваат илјадници луѓе.
XS
SM
MD
LG