Достапни линкови

Започнува „Галличката свадба“


Со китење на бајракот денеска во Галичник почнува 47-та Галичка свадба која секоја година се одржува на верскиот празник Петровден. Централната манифестација ќе се одржи утре кога младенците ќе се венчаат во црквата „Св. Петар и Павле“ и ќе ги поминат сите обичаи кои се вековна традиција за Галичката свадба. Се очекува илјадници посетители од земјава и од странство, да бидат дел од манифестацијата Галичка свaдба
XS
SM
MD
LG