Достапни линкови

Во Русија се засилува моќта на безбедносните органи


Рускиот Парламент денеска го изгласа контроверзниот закон, со кој им се даваат поголеми овластувања на безбедносните служби. Критичарите истакнуваат дека со овој закон Федералното Биро за Безбедност ќе има моќ исто како Ка Ге Бе во времето на Советскиот Сојуз. Последното, финално гласање за Законот е предвидено за наредниот петок.
XS
SM
MD
LG