Достапни линкови

СБ на ОН со воздржана осуда за потопувањето на јужно-корејскиот брод


Советот за Безбедност на Обединетите Нации денеска го осуди потопувањето на јужно-корејскиот брод во март годинава, но на интервенција на Кина, не ја посочи дирктно Северна Кореја како виновник. Во изјавата, усогласена од сите 15 земји членки на Советот, се изразува длабока загриженост од резултатите на истрагата кои покажаа дека Северна Кореја го потпоила бродот, но се нотира дека Пјонг Јанг демантира дека е одговорен.
XS
SM
MD
LG