Достапни линкови

Кој ќе ја освои Златната Топка на Светскиот Куп?


Генералниот секретар на ФИФА, Џером Валке денеска ги соопшти имињата на 10 те репрезентативци кои се во конкуренција за титулата најдобар играч на Мундијалот во Јужна Африка.
Номинирани за „Златна топка на ФИФА“ се: Диего Форлан (Уругвај), Асамоа Гијан (Гана), Андреас Инијеста (Шпанија), Лионел Меси (Аргентина), Месут Озил (Германија), Арјен Робен (Холандија), Бастијан Шванштајгер (Германија), Весли Снајдер (Холандија, Давид Виља (Шпанија) и Чави (Шпанија).
Акредитираните претставници на медиумите ќе гласаат за своите кандидати на интернет страницата на ФИФА, а имињата на златната, сребрената и бронзената топка ќе бидат соопштени на 11 јули по финалниот натпревар.
XS
SM
MD
LG