Достапни линкови

Ден на „тишина“ во Италија


Виртуелно, ниту една вест не е објавена денеска во Италија поради протестот на новинарите. Причина е нацрт законот со кој сe ограничува правото на полицијата и обвинителството да снима и на медиумите да публикуваат телефонски разговори. За владата на Силвио Берлускони закнот има за цел да ја заштити приватноста. Според ОБСЕ, со законот може сериозно да се попречи истражувачкото новинарство во Италија.
XS
SM
MD
LG