Достапни линкови

Првите ослободени политички затвореници од Куба, ќе заминат за Шпанија


Првите 5 од најавени 52 политички затвореници, што ќе бидат ослободени од Куба, ќе отпатуваат за Шпанија за неколку дена, соопшти Католичката црква во Хавана. Одлуката на Куба да ослободи поголема група политички затвореници доаѓа по пристисокот од Запад откако еден политички затвореник умре штрајкувајки со глад. Шпанија побара од Европската Унија нормализирање на односите со Куба, како одговор на одлуката на Хавана за ослободување на затворениците.
XS
SM
MD
LG