Достапни линкови

Размена на шпиони меѓу САД и Русија


Соединетите Држави денеска депортираа во Русија 10-мина руски шпиони во замена за 4-ца американски шпиони, осудени во Русија, што е најголема размена на шпиони по завршувањето на Студената Војна. Станува збор за симултан трасфер на шпиони, а руското министерство за надворешни работи соопшти дека со овој потег се покажува дека функционира така-нареченото ресетирање на американско – руските односи, промовирано од претседателите Обама и Медведев.
XS
SM
MD
LG