Достапни линкови

Иран бара САД да ја разјасни стратегијата за Израел


Иранскиот претседател махмуд Ахмадинејџад рече дека постои подготвеност за продолжување на разговорите со Соединетите американски држави за нуклеарната програма на официјален Техеран, додавајки дека за тоа да се случи, потребно е исполнување на одредени предуслови. Официјален Вашингтон најпрвин треба да ја разјасни стратегијата на САД за Израел, рече Ахмадинеџад при своето обраќање на самитот на лидерите на земји во развој Д-8. Се претпоставува дека Израел го има најбројниот нуклеарен арсенал во целиот регион.
XS
SM
MD
LG