Достапни линкови

ОН во предлог резолуција го осудува потопувањето на јужнокорејски брод


Во предлог резолуција на Безбедносниот совет при Обединетите нации строго се осудува инцидентот во кој бил потопен јужнокорејски брод. Во документот Северна кореа не е директно прозвана за инцидентот. За резолуцијата треба да се гласа денеска. Јужнокорејските власти ја обвинуваа Северна Кореа за потопувањето на јужнокорејски брод. Во инцидентот загинаа 46 морнари.
XS
SM
MD
LG