Достапни линкови

ММФ:САД да бидат внимателни со буџетскиот дефицит


Меѓународниот монетарен фонд денеска ги повика Соединетите држави да го сопрат растењето на буџетскиот дефицит за да не го доведат до прашање скромното опоравување од економската криза. Претседателот Барак Обама на неодамнешниот самит на Групата Г- 20 во Торонто вети дека ќе го преполови дефицитот во следните три години. Но, ММФ предвидува дека дефицитот ќе расте . Во јуни, вкупниот долг на САД достигна 13 билиони за првпат во историјата.
XS
SM
MD
LG