Достапни линкови

Обама:Одбивањето на ЕУ, ја тера Турција кон Исток


Турција може да побара нови сојузници надвор од Западот доколку Европската унија продолжи со преиспитувањето на кандидатурата на оваа држава за членство во Унијата, изјавил американскиот претседател Барак Обама во денеска објавеното интервју за италијанскиот дневен весник „ Кориере дела сера“. Спред Обама ќе биде мудро доколку ЕУ ја прими Турција во своите редови. Обама изјавил дека токму бавноста и колебањето на Европа се единствениот или доминантниот фактор во коренот на некои промени во ориентацијата, што неодамна беа забележени во турскиот став.
XS
SM
MD
LG