Достапни линкови

Белгискиот амбасадор Микелсон оптимист за името


Белгија очекува напредок во наредните неколку недели или месеци во процесот на преговорите за името меѓу Македонија и Грција и штом тоа се случи веднаш ќе го постави прашањето за датум за старт на пристапните преговори со ЕУ, изјави белгискиот амбасадор Марк Микелсон во ЕУ инфо центарот по презентацијата на приоритетите на шестмесечното претседателство што Белгија го презеде од Шпанија на 1 јули. Евроамбасадорот Ерван Фуере потсети на одлуката од декемврискиот самит на ЕУ според која решавањето на спорот за името е суштинско за продолжување на процесот не евроинтеграциите за земјата. Микелсон и Фуере посочија оти ЕУ нема алтернативен план за евроинтеграцијата на Македонија бидејќи не веруваат оти е можен неуспех во преговорите за името.
XS
SM
MD
LG