Достапни линкови

Фуере загрижен за падот на политичкиот дијалог во Македонија


Евроамасадорот Ерван Фуере на денешната седница на Комисијата за европски прашања сугерирал Македоонија да ја искористи секоја можност да ги забрза реформите за интеграци во ЕУ. Тој изјавил дека е разочаран од ослабнатиот политички дијалог, и остриот тон на говори и писма кои си ги испраќаат партиските лидери, што не е одлика на демократијата. Фуере изјавил дека ЕУ сака од Македонија да слушне јазик на консензус, обединување и земјата да покаже дека е спремна да се приклучи на Унијата.
XS
SM
MD
LG