Достапни линкови

Солар Импулс леташе 26 часа на сончева енергија


Во Швајцарија денеска слета соларно летало, кое успешно остане во воздух 26 часа и оствари и нокен лет со енергијата собрана од сонцето. Леталото изгледа како огромен змеј со соларни панели на 80 метарските крилја. Леталото го управуваше пилотот, Андре Боршберг. Швајцарскиот тим се надева дека до 2013 Солар Импулс ке ја обиколи планетата земја.
XS
SM
MD
LG