Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч бара подетална истрага за Киргистан


Меѓународната организација Хјуман Рајтс Воч соопшти дека во истрагата за насилствата во Киргистан во јуни мора да биде преиспитана и улогата на војската. Во нивниот извештај се вели дека властите не успеале да го спречат насилството и да го заштитат населението и дека некои од членовите на владата најверојатно биле вклучени во нападите. Во инцидентот околу 300 жители на Киргистан го загубија животот.
XS
SM
MD
LG