Достапни линкови

Турција ќе ја продолжи борбата против милитантите


Турција ќе ги продолжи воените операции против Курдската работничка партија и одлучна е да ја доврши демократската иницијатива за решавање на курдскиот проблем, изјави денеска турскиот министер за внатрешни работи Бешир Аталај.Тој изјави дека е недозволиво да постојат кампови на ПКК во Северен Ирак и оти истите треба да бидат уништени. Министерот изјавил дека Турција упатила барања до САД и до Ирак да ја поддржат борбата на Анкара против терористичката ПКК.
XS
SM
MD
LG