Достапни линкови

Загинаа 9 шиитски аџии во Багдад


Во повеќе експлозии и бомбашки напади вчера во Багдад загинале девет, а биле ранети неколку десетици шиитски аџии, соопшти ирачката полиција. Во Багдад се собираат голем број шиити кои денеска ќе ја одбележат годишнината од смртта на имам од осмиот век. Масовните верски процесии на ирачките шиити последните години често беа цел на напади на сунитски бунтовници.
XS
SM
MD
LG