Достапни линкови

Елизабета Втора повика на мир и единство во светот


Британската кралица Елизабета Втора повика на единство и мир во светот во обраќањето до Генералното Собрание на Обединетите Нации, прво по 1957 година. Кралицата рече дека најголемите предизвици со кои се соочува светот во 21-от век се тероризмот и климатските промени. За време на престојот во Њујорк беше најавено таа да положи венец на местото на Светскиот Трговски центар и да им оддаде почит на жртвите на терористичкиот напад што се случи на 11 септември 2001-та година.
XS
SM
MD
LG