Достапни линкови

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово


Претседателот на Србија Борис Тадиќ предупредил дека ќе ги разгледа односите со меѓународното присуство на Косово доколу Советот на Безбедност не го осуди бомбашкиот напад над Србите. Тој на вондерната седница на Советот за безбедност апелирал повеќе да не се повтори тоа што се случи во Косовска Митворица, кога еден човек беше убиен а 11 повредни. Седницата по инцидентот ја свика Нигерија како земја преседавач на барање на Србија. На седницата присуствуваше и шефот на ОН на Косово, Ламберто Занијер, како и шефот на УМНИК и министерот за надворешни работи на Косово Скенред Хисени. Хисени изјавил дека владата во Косово е одлучна да ја преземе власта на целата територија вклучувајќи го и северниот дел на Косово.
XS
SM
MD
LG