Достапни линкови

Турција повторно бара извинување од Израел


Израел треба да се извини и да плати оштета за нападот на конвојот кој носеше помош за Газа, при што загинаа 9 луѓе, изјавил турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу. Тој повторно побара извинување од израелска страна и се закани со прекинување на односите со Тел Авив. Тој изјави дека ако Израел тоа не го направи, Турција не е било која држава и нема да остане индиферентна. Турција го затвори воздушниот простор за израелски авиони.
XS
SM
MD
LG