Достапни линкови

Кралицата Елизабета ќе се обрати на Генералното собрание на ОН


Британската кралица Елизабета Втора денеска ќе се обрати на Генералното собрание на ОН, што ќе биде нејзино второ обраќање во нејзиното владеење. Таа последен пат се обрати пред Генералното собрани во 1957 година, четири години откако беше крунисана за кралица. Се очекува во своето обраќање таа да апелира за единство во светот и за мир. За време на својот престој во Њујорк таа ќе положи и венец на местото на Светскиот Трговски центар и да им оддаде почит на жртвите на тероритичкиот напад кои се случи во 2001-та
XS
SM
MD
LG