Достапни линкови

Ганиќ не верува во фер судење во Србија


Поранешниот босански претседател Ејуп Ганиќ смета дека би било невозможно да добие фер судење во Србија. Ова тој го кажа во Лондон, на почетокот на сослушувањето за екстрадиција. Српските власти го бараат Ганиќ да му судат за воени злосторства за време на војната во БиХ.
Тој беше уапсен во Лондон на 1 март, по меѓународна потерница што по него ја има распишано Србија. Се очекува, сослушувањето за екстрадиција да трае до наредната среда.
XS
SM
MD
LG