Достапни линкови

Потврден изборот на Коморски за претседател на Полска


Бронислав Коморски е новиот претседател на Полска, соопштила изборната комисија. Од вкупно 30, 6 милиони Полјаци со право на глас гласале 55, 31 процент. Од тие гласови Коморски освоил 53,01 процент. Неговиот ривал Јарослав Качински освоил 46,99 проценти од гласовите. Коморски ќе може и официјално да биде инагуриран откако ќе помине рокот за жалби и откако Врховниот суд ќе донесе одлука дека изборите поминале регуларно.
XS
SM
MD
LG