Достапни линкови

Протести во Тел Авив за ослободување на војникот Шалит


Околу 15 илјади Израелци се собрале денеска на протести во Тел Авив да побараат ослободување на војникот Гилад Шалит кого пред 4 години го заробија палестински екстремисти. Протестот пред неколу денови го започна семејството на војникот, а потоа се придружија и други луѓе кои сакаат владата да се договори со Палестинците за ослободување на војникот. Поради протестите премиерот Бенјамин Нетенјаху е под притисок да постигне спогодба со Хамас. Тој изјави дека ќе ослободи 1.000 затвореници во замена за војникот, но нема
да прифати да ги ослободи и истакнатите екстремисти кои се виновни за смртни напади врз Израелци.
XS
SM
MD
LG