Достапни линкови

ЕК загрижена за влошување на политичата клима во Македонија


Европската Комисија изразува загриженост од влошувањето на политичката клима по петочниот инцидент во македонското Собрание, соопштиле од кабинетот на Комесарот за проширување, Штефан Филе, пренесува Дојче Веле на македонски јазик. Пораката од кабинетот на Филе доаѓа пред неговата утрешна средба со претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, но и пред средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со неговиот белгиски колега, Ив Летерм. Дојче Веле јавува дека Брисел бара од македонските политичари да започнат директен дијалог и да генерираат подобра клима преку изградба на взаемна доверба.

XS
SM
MD
LG