Достапни линкови

Клинтон ја завршува посетата на Грузија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон при денешната посета на Грузија изразила загриженост за изградбата на руски воени бази во отцепените региони Абхазија и Јужна Осетија, региони за кои Тбилиси и Москва имаа воен конфликт во 2008-та.Таа додала дека САД нема да прифатат руско влијание во тие региони. Клинтон, исто така, повикала Русија да се придржува кон заедничките обврски и да го почитува договорот за прекин на огнот,а тоа вклучува и повлекување на своите војници од позициите кои ги имале пред војната. Клинтон изјавила дека Грузија има потенцијал да биде демократска земја која ќе биде за пример. Со посетата на Грузија , Клинтон ја завршува турнејата на Источна Европа и Кавказот
XS
SM
MD
LG