Достапни линкови

Иранските авио компании трпат штети поради санкциите


Висок ирански преставник изјавил дека Германија, Велика Британија и Обединетите Арапски Емирати одбиле да обезбедат гориво за иранските патнички авиони , откако Соединетите држави наметнаа еднострани санкции кон Иран. Секретарот на иранската авио унија, Мехди Алијари изјавил дека тоа одбивање влијае на иранските авио компании кои работа на линии во Европа. Минатиот четврток, американскиот претседател Барак Обама потпиша закон за санкции кон Иран поради нуклераната програма на Техеран.
XS
SM
MD
LG