Достапни линкови

Кинеските сили го обезбедуваат Урумчи


Кинески безбедносни сили се распоредени денеска во провинцијата Ксинџијанг за да спречат евентуални насилства на годишнината од судирите меѓу ујгурите и хан кинезите, во кој загинаа околу 200 луѓе, а 1.700 беа повредени. Засилени полициски контроли има во Урумчи, главниот град на провинцијата, но центарот на градот денеска бил речиси празен.
XS
SM
MD
LG